Aktualności

Półkolonie Sierpień 2017

Tradycyjnie, jak co roku w ostatnim pełnym tygodniu sierpnia (21 – 25.08.2017r), dla podopiecznych naszego Ośrodka zorganizowaliśmy letnie półkolonie. Powitaliśmy w naszym gronie kilkoro nowych uczestników. Pogoda dopisywała, humor i siły też! Poznawaliśmy historię Domu Legend w Toruniu. Tam też bawiliśmy się w detektywów rozwiązując zagadki w Domu Kłódek. Z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w poznawanie tajników pieczenia chleba w Gospodarstwie Agroturystycznym Kromeczka. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam wizyty w TVP 3 –Bydgoszcz oraz w Radiu PiK, gdzie mogliśmy zapoznać się z pracą dziennikarzy telewizyjnych i radiowych oraz zobaczyć ich pracę „od kuchni”.
Naszą wyobraźnię i zdolności artystyczne po raz kolejny poddaliśmy próbie w GLINARIUM, lepiąc z gliny wspaniałe dzieła. Nie zabrakło nam również ruchu w postaci zabaw w parku przy Pałacu w Ostromecku, współzawodnictwa w kręgielni oraz szalonej zabawy w trampoliniarni. Cieszymy się, że ponownie, we wspaniałym towarzystwie mogliśmy spędzić czas na zabawie i zdobywaniu wiedzy.
Do zobaczenia za rok!

Galeria: 

Mały Turnus 2017

Kolejny czas wakacji dla dzieci szkolnych – a my z naszymi dziećmi w wieku przedszkolnym – ponownie, jak co roku spotykamy się na „małym turnusie”. Nasi najmłodsi podopieczni uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez specjalistów. Są to zajęcia logopedyczne, słuchowo – ruchowe i plastyczne. W tym roku udział wzięło 29 dzieci z uszkodzonym słuchem. Nauki, wrażeń, emocji, radości z zajęć – „co niemiara”.

Galeria: 

Wycieczki 2017

Na przestrzeni 15 lat, organizowane na początku wakacji wycieczki nie zmieniły charakteru. Dzieci się zmieniały, hasło pozostało takie samo: „Nie ma chyba takich dzieci, które się nie cieszą z tego, że poznają coś nowego”. W tym roku, w Cielu poznały losy skrzywdzonych i przygarniętych przez panią Olę zwierząt, w Gądeczu piekły chleb, w Toruniu, w „Domu Kłódek” rozwiązując różne zadania, uwalniały Smerfy i siebie, w Solcu Kujawskim wędrowały śladami dinozaurów i świetnie bawiły się na placu zabaw. W ostatnim dniu, w bydgoskiej „papugarni” poznawały jej mieszkańców, a na pożegnanie, już w Ośrodku, zrobiły wyśmienity deser. W trakcie poczęstunku dzieliły się wrażeniami i planowały kolejne wyprawy po ciekawych zakątkach naszego regionu.

Galeria: 

„Dzisiaj krokiem w samodzielne jutro”

Od kwietnia 2017 roku (01.04.2017 – 31.03.2019) realizujemy projekt finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Dzisiaj krokiem w samodzielne jutro” – wsparcie dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją słuchu.

W ramach projektu realizowane są następujące formy wsparcia:
- zajęcia indywidualne – wizualizacja mowy, aktywizacja mowy, instruktaż dla dziecka i instruktaż dla rodzica;
- zajęcia grupowe – logorytmika, W.Sherborne i integracja sensoryczna, plastykoterapia oraz animacja zabawą.

Miejski Program Promocji Zdrowia

Kontynuujemy i w tym roku zadanie ujęte w Miejskim Programie Promocji Zdrowia w zakresie „Wspierania rozwoju i zdrowia fizycznego i psychospołecznego oraz zapobiegania najczęstszym problemom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży” – badania przesiewowe słuchu 16 – latków, czyli młodzieży urodzonej w 2001 roku. Ośrodek nasz w 2017 roku obejmie przesiewowym badaniem słuchu 400 uczniów. Będzie to młodzież z bydgoskich szkół średnich. Zadanie finansowane jest przez Urząd Miasta w Bydgoszczy.

Karnawał 2017

Czas karnawału to czas zabawy – a zabawa to najwspanialsza forma nauki i rehabilitacji. Bal pod hasłem „Karnawałowa Wyspa Piratów” porwał do tańca naszych podopiecznych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poprzez ciekawe zadania ruchowe i słuchowe poszerzyliśmy zakres naszych oddziaływań terapeutycznych i rozbudziliśmy dziecięcą wyobraźnię. A jak się bawiliśmy – zobaczcie sami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Galeria: 

Impreza turystyczno - rekreacyjna „Poznać i usłyszeć przyrodę” - Tleń 2016

W dniach 1 – 2 października 2016r. Ośrodek przeprowadził imprezę turystyczno – rekreacyjną dla dzieci z uszkodzonym słuchem w wieku 5 -10 lat i ich rodziców, opiekunów pod nazwą „Poznać i usłyszeć przyrodę”. Spotkanie zrealizowane było w sercu Borów Tucholskich - w Tleniu w Ośrodku „Perła Borów”. Specjaliści zaplanowali wiele atrakcji dla wszystkich uczestników.

Sobotni dzień wypełniony był pobytem w Gospodarstwie Agroturystycznym „Polana”, gdzie poznaliśmy w pigułce życie zwierząt tam mieszkających, mieliśmy możliwość przejażdżki na koniu i bryczką po najbliższej okolicy. W godzinach popołudniowych tego dnia wzięliśmy udział we wspólnej zabawie ruchowo – terenowej w podchody. Wieczorem wszyscy wspólnie bardzo dobrze bawiliśmy się na terenie Ośrodka, angażując się w proponowane zabawy integracyjne.

Niedzielny ranek, to spotkanie z opiekunem ptaków drapieżnych – sokolnikiem. Pan sokolnik opowiedział nam wiele ciekawych informacji o swoich ptakach, a przede wszystkim zobaczyliśmy je z bliska i podziwialiśmy je w locie. Kolejna atrakcja tego dnia to super zabawa dydaktyczna pod hasłem „Bieg przez Bory”. Nie było łatwo przejść przez szereg stanowisk z różnymi zadaniami do wykonania, ale daliśmy radę… W godzinach popołudniowych przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne z wykorzystaniem rekwizytów zebranych w trakcie wcześniejszych atrakcji i spotkań.Uśmiechy na twarzach dzieci i rodziców, opiekunów świadczyły o udanym wyjeździe. Super, że mogliśmy spędzić wspólnie weekend, tym bardziej, że pogoda też dopisała!!!

Galeria: 

Półkolonie 2016

Tradycyjnie, jak co roku w ostatnim pełnym tygodniu sierpnia (22 – 26.08.2016r), dla podopiecznych naszego Ośrodka zorganizowaliśmy letnie półkolonie. Tym razem większość uczestników była z nami po raz pierwszy. Pogoda dopisywała, humor i siły też! Zwiedziliśmy i bawiliśmy się w Jura Parku w Solcu Kujawskim, tam też odwiedziliśmy Muzeum Strażaka. Niesamowitych atrakcji dostarczył nam Młyn Wiedzy w Toruniu, rejs tramwajem wodnym po Brdzie w Bydgoszczy oraz wizyta w myślęcińskim Zoo. Wielkim wyzwaniem dla wszystkich bez wyjątku była zabawa w parku linowym. Naszą wyobraźnię i zdolności artystyczne poddaliśmy próbie w GLINARIUM, lepiąc z gliny wspaniałe dzieła. Wielkim zaskoczeniem dla wielu z nas było zetknięcie się z historią w Muzeum Archeologicznym w Bydgoszczy, a później w skansenie w Osieku. Cieszymy się, że we wspaniałym towarzystwie mogliśmy spędzić czas na zabawie i zdobywaniu wiedzy. Do zobaczenia za rok!

Galeria: 

Mały turnus 2016

Dla szkolnych dzieci nadeszły wakacje. My jednak nadal ćwiczymy i uczymy się – poprzez zabawę wychodzi nam to najlepiej. Po raz kolejny spotykamy się w ramach stacjonarnego mini turnusu rehabilitacyjnego dla najmłodszych pacjentów naszego Ośrodka. Dzieci z uszkodzonym słuchem uczestniczyły w zajęciach surdologopedyczno – pedagogicznych, słuchowo – ruchowych i arteterapii. W tym roku w zajęciach wzięło udział ponownie 30 dzieci.

Galeria: 

Strony